dog_disease.jpg

Monitoring epilepsie

K léčbě epilepsie neodmyslitelně patří i správný monitoring pacienta. Jedná se o onemocnění které nás bude provázet celý život. Zvýšená péče je důležitá jak ze strany veterináře, tak ze strany našich páníčků.

Pro nás to znamená především častější návštěvy v ordinacích s kontrolou zdravotního stavu. Naši majitelé to zase musí všechno zaplatit, ale kromě toho se také musí naučit dodržovat určitá pravidla, která život s epileptickým psem  přináší.

 Monitoring zdravotního stavu a účinnosti terapie:

vlnapes2

Léky, které epileptik každodenně užívá , mohou mít negativní vliv na játra.

Každý půl rok by měl proběhnout odběr a vyšetření krve se zvláštní zřetelem na biochemické ukazatele funkce jater (jaterní enzymy, funkční ukazatele jater, žlučové kyseliny)

Dalším velmi důležitým vyšetřením je sledování účinné hladiny léku v krvi, které by mělo proběhnout také každého půl roku u stabilizovaného epileptika. Hlavně v začátcích léčby nebo pokud Váš veterinární lékař určí jinak, může být nutné hladinu sledovat častěji.

Pokud je hladina léku v krvi příliš vysoká, mohou se projevit negativní účinky léku. Pokud je hladina léku naopak příliš nízká, může to být spojeno s nedostatečnou účinností léčby a výskytem záchvatů. Např. pokud je hladina phenobarbitalu ≤15 µg/ml je to považováno za nedostatečnou kontrolu a doporučuje se zvýšit dávku léku o 20%.

Monitoring epileptických záchvatů

Každý majitel si by měl zaznamenávat údaje o prodělaném epileptickém záchvatu. Záznam by měl obsahovat především informace o tom,  kdy k záchvatu došlo, jak dlouho trval, jak byl silný, co mu předcházelo a jaké bylo pozáchvatové období. Můžete si je zapisovat do sešitu nebo si stáhnout a vytisnout záchvatový kalendář pro psy.

The Royal Veterinary College , University of London vytvořila pro majitele zvířat s epilepsií speciální aplikaci RVC Pet Epilepsy Tracker. Aplikace má edukativní charakter . Obsahuje obecné informace o epilepsii, popisuje typy jednotlivých epileptických záchvatů a radí, jak se v případě záchvatu nejlépe zachovat. Kromě toho  umožnuje psát záchvatový deník a zaznamenávat údaje nejen o záchvatech, ale i o podávaných lécích, dávkování a proběhlých vyšetření. Má funkci budíku, který slouží jako připomínka pro podání medikamentu. Všechny údaje ukládá a po převedení do PDF formátu, je umožňuje odeslat veteinárnímu lékaři.

Aplikace je v 4 jazycích (angličtina, němčina , francouština, holandština) a je k dispozici pro systém android a apple zdarma.

 

 

Štítky: Epilepsie Monitoring Záchvatový kalendář pro psy

Zůstaňte informovaní

Dej mi tvůj email a já tě budu informovat vždy, když napíšu něco nového!Blog FOR Dog. All rights Reserved.