desatero-psi-epilepsie.jpg

Desatero psí epilepsie

Pokud Vašemu pejskovi byla diagnostikována epilepsie, není důvod propadat zoufalství. Většina z nás žije zcela normální a plnohodnotný život. I když onemocnění nelze vyléčit, za pomocí léků lze klinické příznaky výrazně potlačit. Cílem léčby bývá snížit počet záchvatů na minimum a zároveň eliminovat nežádoucí účinky terapie.

Na Vás je, abyste nám život co nejvíce zpříjemnili a užívali si všechny dny bez záchvatů. Zde naleznete pár typů, jak se zachovat v případě záchvatu a jak co nejlépe a bezpečně zvládnout život s epilepsií.Co dělat pokud má Váš pes záchvat?


1. Z bezprostřední blízkosti psa odstraňte vše, o co by se mohl poranit( např.elektrické kabely, ostré předměty, sklo)

2. Zajistěte bezpečné místo (především zabraťe pádu po schodech, z postele atd..) Podložte psovi hlavu polštářem. Udržujte psa na bezpečném místě i po záchvatu a nepouštějte k němu ostatní zvířata a děti.

3. Ztlumte světla, vypněte hudbu a televizi

4. Nesnažte se otvírat psovi tlamu a vytáhnout jazyk (křeč v čelistích je natolik silná, že se to nepodaří.)

5. Nepřidržujte končetiny

6. Nekřičte na psa, nesnažit se slovy přerušit záchvat

7. Pokud záchvat trvá déle než 3 min, kontaktujte veterinárního lékaře ( také pokud má pes více než 3 záchvaty za den)

8. Mějte v pohotovosti speciální tubu s obsahem diazepamu k aplikaci do konečníku (obdržíte po domluvě u veterináře, použijte v případě dlouhého , těžkého záchvatu)

9. Nechte dostatek času a prostoru, aby se pes ze záchvatu vzpamatoval ( psi jsou po záchvatu desorientovaní a chtějí odpočívat). V období po záchvatu zamezte kontaktu s ostatními zvířaty a dětmi.

10. Pokud se jednalo o první záchvat, je vždy nutné navštívit veterinárního lékaře, který stanoví nebo vyloučí diagnózu epilepsie


Obecné rady pro život s epilepsií

1. Epileptik potřebuje vyváženou a kvalitní stravu (platí obecně , ale u psů s chronickým celoživotním onemocněním na prvním místě)

2. Pravidelně zaznamenávejte a zapisujte epileptické záchvaty do kalendáře(získáte přehled o výskytu záchvatů a tím i o účinnosti terapie, dokážete odhalit spouštěcí faktory a předcházet jim). Zde naleznete ke stažení Záchvatový kalendář pro psy.

3. Léky podávejte pravidelně (pokud v rodině podává léky více lidí, je vhodné používat k správnému a přehlednému dávkování léků tzv. pill boxy-krabičky na pilulky)Vynechání dávky nebo dávka navíc mohou způsobit komplikace v léčbě.

4. Změna dávky či vysazení léku je možné pouze po konzultaci s veterinářem

5. Pravidelné kontroly u veterinárního lékaře s odběrem krve pro kontrolu funkce jater a stanovení hladin léku v krvi

6. Vytvořte bezpečný domov-pokud ponecháte psa doma samotného (např. při odchodu do práce), určete pro něj jednu místnost, která je zabezpečena tak, aby nemohlo dojít k poranění, když pes dostane záchvat (pády ze sedačky, zamotání do kabelů). Pokud máte více psů , držte je v době vaší nepřítomnosti odděleně.

7. Nenechávejte psa doma samotného s obojkem na krku-nebezpečí zaháknutí během záchvatu.

8. Mějte vždy uloženo telefonní číslo na veterinární pohotovost. Pokud jedete se psem na dovolenou, vždy si zjistěte v dané oblasti veterinární pohotovost

9. Doporučuje se se psem neplavat-prevence utonutí při záchvatu. Pokud nelze jinak, používejte záchranné plavací vesty, držte psa v mělké vodě (neházejte míčky daleko od břehu) a mějte ho vždy pod dohledem.

10. Při venčení vždy využívejte obojek vybavený štítkem nebo identifikačním pouzdrem s Vaší adresou, telefonním číslem a informací, že je pes epileptik , jaké léky a dávky užívá. V případě zaběhnutí mu snadné dohledání majitele a informace o zdravotním stavu může zachránit život!

 

 

 

Štítky: Záchvatový kalendář pro psy pomoc při záchvatu diazepam

Zůstaňte informovaní

Dej mi tvůj email a já tě budu informovat vždy, když napíšu něco nového!Blog FOR Dog. All rights Reserved.