kardio.png

Psi s rizikem onemocnění srdce

Může mít Váš pes nemocné srdce?

Lze říci , že u každého plemene psa a v jakémkoliv věku může vzniknout srdeční selhání . Pro určité choroby srdce však existují výrazné plemenné predispozice a majitel by s nimi měl počítat.
Věk, kdy dojde ke vzniku nebo projevům srdečního onemocnění je také velmi důležitým faktorem. Pokud onemocní senior , lze s velkou pravděpodobností říci, že onemocnění srdce je získané a je projevem stáří. Pokud ale onemocní pes v mladém nebo středním věku, je nutné vzít v úvahu onemocnění vrozená a genetická.

Pokračovat ve čtení

Vet-pohotovost.png

Veterinární pohotovost

Veterinární pohotovost

Návštěva veterinární pohotovosti není příjemná pro nás, ani pro naše majitele. Bohužel mohou nastat situace , kdy budeme potřebovat veterinární pomoc urgentně a nebo se zdravotní problém vyskytne nečekaně ve večerních hodinách a náš veterinář nebude momentálně k dispozici.
V tomto článku najdete pár rad, jak se předem připravit a úspěšně zvládnout tuto stresovou situaci.

Pokračovat ve čtení

Otrava psů hroznovým vínem

Hroznové víno a psi

Konec léta a celý podzim je tradičně  spojen  s dozráváním a sklizní vinné révy.   Vinobraní a proces proměny hroznů ve víno je pro lidi většinou důvod k oslavě.

Pro psy ale  mohou být hrozny velmi nebezpečné a patří mezi lidské potraviny, které by se čtyřnohým parťákům podávat nikdy neměly.

Štítky: otravaůroznovým vínem selhání ledvin u psa

Pokračovat ve čtení

Návrh_bez_názvu.jpg

Melanom u psů

Maligní melanom je nádor, který vychází z pigmentových buněk-melanocytů. Tyto buňky se nacházejí nejen v kůži, ale i  na sliznicích.  Proto se melanom nemusí vyskytovat pouze na kůži (např. také v dutině ústní). U psů patří melanom k poměrně častým zhoubným nádorům kůže a vyskytuje se především v dutině ústní nebo na drápovém lůžku.

Štítky: melanom u psů rakovina kůže u psů

Pokračovat ve čtení

Návrh_bez_názvu_6.png

Proč je u psů důležitá péče o zuby

K nezbytné preventivní péči patří také péče o dutinu ústní a zuby-to ví a zná snad každý člověk. Stejně tak je tomu i u psů. Pravidelné čistění a péče o chrup Vašeho psa pomáhá předcházet patologickým stavům v dutině ústní, které nejen že bolí, ale  mohou vést i k velmi vážným onemocněním.

 

Pokračovat ve čtení

Mutace v MDR1 genu

Mutace v MDR1 genu

Existují  plemena, u kterých dochází k přecitlivělosti na určitou skupinu léků. Lépe řečeno tyto léky u nich způsobují vážné neurologické příznaky, které mohou vést až k smrti psa.  Za tuto citlivost může defektní gen MDR 1 a pokud jste vlastníkem postiženého  plemene, měli byste psa nechat otestovat na přítomnost či nepřítomnost této mutace.


 

 Vše začalo u kólií

V minulosti, kdy došlo k zavedení avermektinů jako antiparazitik do veterinární medicíny, začaly se vyskytovat i problémy s přecitlivělostí na tyto látky -především u kólií.  Počet postižených jedinců byl opravdu  nejvyšší u plenene kólie a tento fenomén byl nazván jako " nesnášenlivost ivermectinu u kólií".

Seznam zatížených plemen se však  neustále rozrůstá.! Stejně tak i seznam problémovým léků! 

Mutace v MDR1 genu byla prokázaná u těchto plemen:

 • Kólie (dlouhosrstá/krátkosrstá/ bearded)
 • Šeltie
 • Border kólie
 • Australský ovčák
 • Německý ovčák
 • Bobtail
 • Bílý švýcarský ovčák
 • Dlouhosrstý vipet
 • Wäller
 • Kříženci

 

Defektní gen

Přecitlivělost na léčiva je způsobena defektem genu pro Multidrug-Resistence-Transporter ( MDR) . Mutace v tomto genu znamená, že postížení mají nekompletní a nefunkční p-glykoprotein, který pokud funguje normálně,  brání vstupu určitých látek  a toxických produktů přes hematoemcefalickou bariéru do mozku a omezuje vstřebávání těchto látek ze střeva do krve.

Výsledkem je tedy nahromadění toxických substancí v organismu .

 

Co se stane pokud jedinec s MDR1 mutací dostane přípravek na bázi avermectinu?

Velmi rychle začnou nastupovat nervové příznaky :

 • deprese
 • třes
 • zvracení
 • slepota
 • poruchy motoriky
 • křeče
 • koma
 • může nastat i smrT

Postupem času vedly výzkumy i klinické zkušenosti k odhalení dalších nebezpečných látek pro psy s mutací MDR genu. Většina z nich se běžně ve veterinární medicíně používá, některá se využívají jen okrakově (chemoterapie).

 

Seznam nebezpečných látek

 

Genetika

 

Pokud jste majitelem predisponovaného plemene, bude vhodné u něj provést genetický test. Provádí ho genetické laboratoře buď ze vzorku krve nebo ze stěru sliznice  z oblasti  vnitřní tváře.

Výsledkem testu pak může být:

N/N -výsledný jedinec nenese žádnou alelu mutovaného genu, není tedy ani přenašečem

N/MDR-jedinec nese mutovanou alelu genu MDR a s 50% pravděpodobností ji předá potomkům. U těchto psů nelze s jistotou vyloučit možnost přecitlivělosti k rizikovým látkám

MDR/MDR- jedinec nese mutaci postihující  obě alely, přenáší mutovaný gen na potomky. Po aplikaci rizikových látek dojde k příznakům otravy.

 

 Co dělat pokud máme psa s mutací genu MDR1 ?

 • psa nepoužívejte k chovu
 • vždy informujte před ošetřením veterináře, že pes je nositelem mutace
 • nepodávejte bez konzultace s veterinárním lékařem žádné léky
 • informaci o mutaci (nejlépe kopii výsledku genetických testů) vložte do cestovního pasu zvířete a v případě cestování mějte vždy u sebe
 • u psa používejte obojek s adresářem a informaci o mutaci vložte do adresáře, v případě pokud se pes zaběhne a bude potřebovat urgentní ošetření (např. sražení autem) tento údaj může pomoci  vyhnout se nežádoucím lékům
 • POZOR NA OTRAVY!  rizikové léky se užívají běžně u hospodářských zvířat, může se stát, že se pes dostane k odčervovací pastě pro koně, medikovanému krmivu či k použítým aplikátorům těchto léčiv
 • pozor na pojídání a olizování koňského trusu-avermectiny jsou součástí antiparazitárních přípravků pro koně, vylučují se trusem a dlouho v něm přetrvávají

K čemu slouží adresáře pro psy?

Každý majitel by měl využívat nějaký způsob identifikace na obojku pejska a to i v případě, že pes  je označen mikročipem. Adresáře jsou velmi praktické v případě zaběhnutí , nesou totiž okamžitou informaci o kontaktu na majitele!

Mohou mít podobu známky s vyrytými údaji , kožených přívěsků, nylonových štítků nebo uzavíratelné kovové schránky, do které se vloží lístek s údaji.

Štítky: adresář pro psy

Pokračovat ve čtení

xylitol-v2.jpg

Intoxikace xylitolem u psů

Dnešní článek je věnovaný dalsí nebezpečné látce, která se běžně nachází v lidských potravinách a je tedy v domácnostech snadno dostupná. Xylitol je známý už dlouho, ale teprve v posledních letech se díky trendům zdravého životního stylu začal přidávat do potravin a využívat ve větším množství. Je příkladem toho, že látky a léčiva prospěšné lidem ( kromě nízkého glykemického indexu xylitol také snižuje tvorbu zubního plaku) nemusí být vhodné pro psy!


 

Co je to xylitol ?

Xylitol patří do skupiny cukerných alkoholů . Je sladký jako sacharóza, ale má o 40% méně kalorií. Nachází se v mnoha rostlinných zdrojích a v současnosti se průmyslově nejvíce vyrábí z kukuřičného odpadu.

Jeho pozitivních vlastností ( nízká sladivost-cukr vhodný pro diabetiky,nepodílí se na tvorbě zubního kazu) začal využívat především potravinářský průmysl. Xylitol pod označením E 967 je v ČR  povolené aditivum (s vyjímkou dětské výživy) a nachází se především ve výrobcích označených jako sugar-free .

Nejšastějí ho obsahují žvýkačky, bonbony, zubní pasty, ústní vody, ale také potraviny pro diabetiky nebo pečivo. Hojně se využívá jako čisté sladidlo či plnidlo do nízkokalorických výrobků.  Pro své zvlhčující účinky našel uplatnění i v kosmetickém průmyslu.

A protože lidé často mají dojem, že co je prospěšné pro ně, musí být prospěšné také pro psy, můžeme xylitol  najít i ve zvířecích pochoutkách a tyčinkách především určených na čistění zubů !!!!!!!! Schválně zadejte do googlu např. buvolí tyčinka s obsahem xylitolu. ( obsah xylitolu zde nebude pravděpodobně toxický po podání jedné tyčinky, ale podání více kusů by mohlo být problematické)

 

Proč je pro psy xylitol  nebezpečný? 

Pro lidi xylitol žádné nebezpečí nepředstavuje (vysoké dávky mají projímavé účinky) .Pro psy je ale nebezpečný velmi! Psí organismus reaguje na přítomnost xylitolu výraznou nadprodukcí inzulinu. V důsledku zvýšeného množství tohoto hormonu dochází k prudkému poklesu krevního cukru a vzniká nebezpečná hypoglykémie. Vyšší dávky potom vyvolávají selhání jater.

 

Jaké jsou klinické příznaky otravy?

Pokud pes přijme množství xylitolu kolem 75-100mg/kg začnou se rozvíjet příznaky hypoglykémie.

 • Zvracení
 • Slabost
 • Poruchy hybnosti
 • Deprese
 • Poruchy vědomí až koma

Pokud pes přijme dávku xylitolu kolem 500mg/kg dochází k selhávání jater.  Zhruba 8-12 hod po příjmu lze detekovat v krvi zvýšené jaterní enzymy, klinické příznaky selhání jater se objevují za 48-72 hod po příjmu a zahrnují:

 • Zvracení
 • Icterus (žluté zabarvení sliznic)
 • Poruchy srážlivosti

V krvi lze detekovat úbytek trombocytů a hyperfosfatémii (nadbytek fosforu). Zvýšená hodnota fosforu v krvi je prognosticky velmi nepříznivá (spojena s úhynem psů).

Obsah xylitolu ve žvýkačkách a cukrovinkách se různí. Obecně lze říci, že žvýkačky obsahují od 0,3 g-1 g xylitolu na jeden kus žvýkačky. Můžeme tedy říci , že u psa  o hmotnosti 10 kg stačí k otravě 1000 mg xylitolu.  Pokud tedy 1 žvýkačka obsahuje 0,3g xylitolu (300 mg), pak už 3-4 žvýkačky mohou vyvolat příznaky hypoglykémie!

 Citlivost ke xylitolu bude u psů pravděpodobně individuální. Některé literární udaje považují za toxické daleko menší dávky!

 

Jaká je první pomoc?

První  pomocí je vyvolat zvracení (3%peroxid vodíku v dávce 1-2ml na kg aplikovaný  per os). Ale POZOR!!!! Zvracení vyvolávejte jen u zvířat bez klinických příznaků nebo lépe pod dohledem veterináře. Nástup hypoglykémie může být velmí rychlý! U psa hrozí ztráta vědomí a nebezpečí vdechnutí zvratků!

Terapie spočívá v monitorování krevního cukru (každou 1-2hodiny po dobu 12 hodin), v monitoringu funkce jater (každých 24 hod po dobu 72 hodin)

Při výskytu hypoglykémie se podávají infuze dextrózy, pokud dojde k poškození jater provádí se hepatoprotektivní léčba. Uvádí se , že až u 60% psů s poškozenými játry v důsledku otravy dojde k úhynu.

 

Prevence 

Pokud používáte kosmetické a stomatologické produkty s obsahem xylitolu, mějte je vždy uloženy mimo dosah psa!

Nepodávejte psovi žádné lidské jídlo, pokud víte,  že obsahuje xylitol !

Pokud čistíte psovi zuby, používejte výhradně veterinární pasty, ne lidské!

Některá veterinární léčiva (např. ústí vody, tabletky) obsahují v malém množství xylitol, proto nepřekračujte povolené dávkování!

Štítky: xylitol otrava xylitolem u psů

 • 1
 • 2

Zůstaňte informovaní

Dej mi tvůj email a já tě budu informovat vždy, když napíšu něco nového!Blog FOR Dog. All rights Reserved.